Irlandia

Irlandia zwana "Szmaragdową Wyspą" słynie z pięknej przyrody, burzliwej historii, pysznego piwa i kultury pubowej.

Irlandia jest wyspą położoną na Oceanie Atlantyckim na zachód od Wielkiej Brytanii od której oddziela ją Morze Irlandzkie. Około 85% wyspy zajmuje państwo Irlandia, reszta to Irlandia Północna - część Królestwa Brytyjskiego. Stolicą Irlandii jest Dublin. Większą część wyspy zajmuję tereny trawiaste, środek wyspy to wielkie torfowiska, wśród nich wiele niezwykle rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Irlandia zachodnia to piękne wrzosowiska i klifowe wybrzeża. Wyjątkowe położenie Irlandii separujęce ją od głównych nurtów wydarzeń europejskich miało olbrzymi wpływ zarówno na jej przyrodę jak i historię i kulturę Irlandczyków.

Dlatego również historia wyspy sprzed czasów jej chrystianizacji owiana jest legendami i mitami (pochodzenia głównie celtyckiego). Kulturę cywilizowanej Europy przyniósł na wyspę św. Patryk w 432 roku. On też stał się patronem i opiekunem tego pięknego kraju. Nękana atakami Wikingów Irlandia dzielnie stawiała czoła najeźdźcom. Dopiero w 1169 r. po opanowaniu Wysp Brytyjskich przez Normanów również Irlandia uznała ich zwierzchność. Chrześcijańska Irlandia rozwijała się w pokoju aż do XVI w, kiedy to Henryk VIII zerwał związki z Kościołem katolickim. Irlandczycy przywiązani do swej religii stali się obiektami ataków protestanckich władców Anglii. Dopiero w 1937 roku po wiekach wojen, głodu, masowej emigracji Irlandia uzyskała pełnię niepodległości, za wyjątkiem jej północno wschodniej części, która zamieszkana w głównej mierze przez protestanów pozostała częścią Zjednoczonego Królestwa.

Irlandia zaraziła swą kulturą wielu twórców na całym świecie. Bez wpływów muzyki irlandzkiej trudno dziś sobie wyobrazić współczesną muzykę popularną czy folkową.